Dlaczego wybrać
studio vidking?
1
wykonanych zdjęć
1
zadowolonych klientów
1
nagrnaych filmów

Jak fotografować fajerwerki ? prosta instrukcja

Jak fotografować fajerwerki ? prosta instrukcja

Przejdźmy od razu do rzeczy. Potrzebne nam będą statyw i aparat.
Nie mniej, nie więcej.

Polecam zacząć z wartością przysłony 8, czasem 10 sekund (dlatego potrzebny nam statyw) i ISO o wartości 100. Najlepiej będzie pracować w trybie ręcznym M.

jak fotit ohňostroj

Dlaczego taki długi czas?

W dłuższym czasie wybuchnie więcej fajerwerków. Krótko mówiąc, w ciągu dziesięciu minut pojawi się ich więcej niż w ciągu dwóch. Na naszym zdjęciu znajdą się wszystkie rozbłyski, które w ustawionym czasie pojawiły się na niebie. Oczywiście możesz wybrać dłuższy czas np. 30 sekund, ale zwiększ wtedy trochę wartość przysłony. 

Korzystając z filtra ND moglibyśmy ustawić jeszcze dłuższy czas, ale wtedy zostałoby nam mała ilość podejść  Sam powiedz, ile ujęć udałoby się nam zrobić przy czasie ekspozycji 5 minut? 

Ponieważ aparat znajduje się na statywie, wyłączmy stabilizację (jeśli ją ma). Możemy skorzystać z samowyzwalacza albo zdalnego spustu migawki,
aby wyeliminować wstrząsy, które może spowodować dotykanie aparatu.

jak fotit ohňostroj

Jak złapać ostrość w absolutnej ciemności?

Przy fotografowaniu fajerwerków wystarczy wybrać ręczne ustawianie ostrości
i ustawić ostrość na nieskończoność. Jeśli Twój obiektyw nie ma skali,
która pokazuje jak ustawiona jest ostrość, kręć pokrętłem w jedną stronę, a jeśli nie uda się ustawić ostrości – kręć w odwrotną. 

Jeśli kręcenie w żadną ze stron nie pomogło, oznacza to, że wypiłeś już chyba już za dużo albo zapomniałeś o okularach 

Zostaje balans bieli. Najlepiej robić zdjęcia w formacie RAW i pobawić się kolorami na komputerze. Jeśli jednak chcesz robić zdjęcia w JPG, ustaw balans
na światło dzienne, czyli słońce. 

Z jakiego miejsca robić zdjęcia?

Idealne będzie miejsce na wzniesieniu (mam na myśli wzniesienie za miastem, nie balkon na szóstym piętrze). Ujęcia z pagórka za miastem będą z pewnością dużo ładniejsze niż te zrobione bezpośrednio na ulicy (gdzie świecą dodatkowo uliczne lampy). 

Polecam też robienie zdjęć z większej odległości. Będą dużo ładniejsze od tych, które zrobimy, kiedy fajerwerki wybuchają nam tuż nad głową.

Kilka na prawdę niezłych sztuczek

Fajerwerki latają na różną wysokość. Dlatego warto zostawić więcej miejsca dookoła centrum akcji. Lepiej przyciąć trochę zdjęcie na komputerze niż gdyby część fajerwerków znalazła się poza kadrem albo była na zdjęciu tylko częściowo. 

jak fotit ohňostroj

Rób zdjęcia nad wodą. Odbijające się od tafli wody fajerwerki robią wrażenie. 

W dolnej części zdjęcia zostaw fragment miasta, zarys krajobrazu, wierzchołki drzew, cokolwiek co sprawi, że Twoje zdjęcie będzie oryginalne. Jeśli będziesz fotografować tylko niebo, zdjęcia wydadzą Ci się takie same. Zdjęcia z Pragi będą wyglądały jak te z Bratysławy 

jak fotit ohňostroj

jak fotit ohňostroj

To już wszystko  Teraz biegiem do działania  Już nie mogę się doczekać Twoich sylwestrowych zdobyczy :)

 

Przekaż informacje o tym wpisie zainteresowanym znajomym!
wszystkie wpisy
Adam
Wprowadziliście fenomenalną atmosferą! :D Uśmiech człowiekowi z gęby nie schodził :D a film przeszedł najśmielsze oczekiwania :D Polecamy, polecamy, i jeszcze raz gorąco polecamy. Jesteście Debeściaki
Poznajcie nas

Nasza oferta
foto-video
foto
video
Gdzie nas znajdziesz
STUDIO FOTO VIDEO VIDKING
Grzegorz Wojno
ul. Długa 22A
18-200 Wysokie Mazowieckie
Wykonanie strony WWW: Devilart